bilgi@btaelektronik.com.tr 0 541 452 1 444

Projeksiyon Cihazları

Projektör alışverişine girmeden önce, nasıl çalıştıklarını anlamak faydalı olacaktır.

Neden Projeksiyon?
Basitçe söylemek gerekirse, film izlemek veya video oyunları oynamak söz konusu olduğunda, daha büyük her zaman daha iyidir. 100 inç veya daha büyük bir görüntüden uygun bir mesafede oturmak, çevresel görüşünüzü daha fazla meşgul eder, çoğu TV'de kaybolan ayrıntıları görmenizi sağlar ve sizi hikayenin içine çeker ki, 75 veya 85 ile bile mümkün olmayan bir şekilde. inçlik düz panel. Telefonunuzu cineplex'te yaptığınız gibi kapatırsanız, film izlemeyi gerçek bir kaçış haline getirir.

Bir Projektörün İçinde Ne Var?
Projektör alışverişine girmeden önce, nasıl çalıştıklarını anlamak faydalı olacaktır.

En basit ifadeyle, her modern dijital projektörün üç ana bileşeni vardır:

Görüntü için ışık oluşturan bir ışık kaynağı. Günümüz projektörlerinde bu, geleneksel bir lamba, bir lazer diyot bankası veya bir LED dizisi (ışık yayan diyotlar) olacaktır.
Görüntüyü video kaynak sinyaline göre oluşturan bir görüntüleme çipi veya çipleri. Bu tipik olarak ya tek bir Dijital Işık Projeksiyonu (DLP) mikro ayna cihazı, bir üçlü LCD (sıvı kristal ekran) panel; veya üçlü bir LCoS (silikon üzerinde sıvı kristal) çipleri.
Renk oluşturmak ve görüntüyü ekrana yansıtmak için kullanılan bir mercek ve ilgili optik öğeler.


Projeksiyon Işık Kaynakları
" Lamba, Lazer veya LED Projeksiyon: Hangi Işık Doğru? " Adlı Tech Talk makalemiz size projektörün ışık kaynakları hakkında derinlemesine bilgi verir. İşte hızlı bir genel bakış.

Lambalar. Karanlık oda görüntüleme için hem maliyet hem de etkinlik nedeniyle geleneksel lambalar hala ev sineması manzarasında hakimdir. Büyük 100-150 inçlik bir ekranda etkileyici görüntüler için yeterince parlak olacak şekilde belirtilebilirler, ancak projektörün taban çizgisi siyah seviyesi ve kontrastı mantıksız bir şekilde gri ve soluk görünecek kadar parlak değildirler. Bir lambalı projektörün parlaklığı, karanlık malzemede daha iyi kontrast sağlamak için lambanın çıkışını kısmen kapatan dinamik bir iris ile sahne sahne kolayca azaltılır.


Olumsuz tarafı? Lambalar ısınır, zamanla renk dengesinde kayar ve yaşlandıkça parlaklığını kaybeder. Çoğu, yarı ömürlerine veya yeni bir lambanın yarı parlaklığına ulaşmadan önce projektörün en parlak görüntü modunda yaklaşık 4.000 saat görüntüleme için derecelendirilmiştir. Projektörü tam güçte çalıştırmanız gerekmiyorsa bu süre uzayabilir, ancak bir lamba yarı ömre ulaştığında değiştirilmelidir. Satın aldığınız model ne olursa olsun lambanın değiştirme maliyetini kontrol etmek isteyeceksiniz.Lazer. Katı hal lazer ışık motorları ticari projektör pazarını ele geçiriyor. Projektörün 20.000 saatlik ömrü boyunca lamba değiştirilmemesi ve düşük bakım gereksinimi veya hiç bakım gerekmemesi nedeniyle nedenini görmek kolaydır. Bununla birlikte, bu projektörlerin çoğunda kullanılan mavi lazer modüllerin maliyeti düşmeye devam ederken, lazer henüz ev sineması arenasına güçlü bir şekilde nüfuz etmedi. Sony ve JVC, en son modellerini sürmek için lazerler kullanır, ancak ev sinema sistemini hedefleyen bazı düşük fiyatlı lazer projektörlerin renk gamı, renk doğruluğu ve kontrast açısından lamba tabanlı modellerin çok altında performans gösterdiği kanıtlanmıştır. Lambayı değiştirme korkusu, lazeri listenizin üst sıralarına koymak için yeterliyse, ürün incelemelerini dikkatlice okuyun.


LED. LED'lerin soğuk çalışma ve lazer gibi projektörün ömrünü uzatan kompakt bir ışık kaynağı sağlama avantajı vardır. Bu, onu evrak çantası veya cep dostu taşınabilir DLP projektörler için ideal hale getirir. Ne yazık ki, parlaklık sınırlamaları ve LED'lerden gelen doğası gereği geniş ışık yayılması, genellikle bu teknolojinin ciddi büyük ekranlı ev sineması için gereken gücü sağlamasını engeller. Hatta bu ifade, LED'lerden gelen ışığın bir lambadan gelen ışıktan daha parlak olarak algılandığı sık sık tekrarlanan gerçeğini hesaba katıyor - burada okuyabileceğiniz bir fenomen . Ancak üreticiler çözümler üzerinde çalışıyor. Gelişmekte olan herhangi bir teknolojide olduğu gibi, satın almadan önce olumlu değerlendirmeleri izlediğinizden emin olun.


DLP. Her tür ve boyuttaki projektörlerde bulunan en popüler teknoloji olan Dijital Işık Projeksiyonu, projeksiyon dünyasında devrim yaratan bir Texas Instruments icadıdır. DLP projektörler, DMD'ler veya Dijital Mikro Ayna Cihazları adı verilen bir veya daha fazla elektro-mekanik görüntüleme cihazını kullanır. Bunlar, ışık kaynağına bir dizi küçük, piksel boyutunda aynalar sunar - yalnızca 1,38 inç genişliğinde, doğal 4K çözünürlüklü bir DMD'de 8,3 milyona kadar. Aynaların her biri kendi direği üzerinde dönüyor ve bir ışık noktasını ekrana yönlendirmek veya ışığı emen bir alana boşaltmak için bağımsız olarak konumlandırılabilir, böylece bu pikseli karanlık bırakır. Aynalar, pikselleri gerektiği gibi aydınlatmak veya karartmak için farklı hızlarda salınır.

Bazı üst düzey ticari ve dijital sinema DLP projektörleri, görüntünün kırmızı, yeşil ve mavi renk bileşenlerine aynı anda hizmet vermek için üç DMD kullansa da, DLP projektörlerinin büyük çoğunluğu maliyetten tasarruf etmek için tek bir DMD yongası kullanır. Bu, yüksek kaliteli ev sineması ve taşınabilir projeksiyonu nispeten düşük maliyetle kullanılabilir hale getirir, ancak aynı zamanda DLP ile diğer görüntüleme teknolojileri arasında önemli bir ayrım yaratır. Bu üst düzey DLP projektörler gibi, LCD ve LCoS tabanlı ev sineması projektörleri, tam renkli bir görüntüde birleştirilen kırmızı, yeşil ve mavi öğeleri aynı anda sunmak için üç ayrı yongaya sahiptir. Bununla birlikte, tek çipli DLP projektörler, bu görüntüleri, beyaz ışığı (tipik olarak) renkli filtreli yarı saydam, dönen bir tekerlekten geçirerek sırayla sunar.Görüntünün farklı renk bileşenleri o kadar hızlı sunulur ki, göz onları birbirine karıştırır.Herhangi bir projektörde sıralı renk tekerleğinin kullanılmasına eşlik eden iki dezavantaj vardır: (1) bazı nesnelerin kenarlarında geçici gökkuşağı benzeri şeritlerin görünebileceği gökkuşağı yapıları potansiyeli; ve (2) eşit olmayan beyaz ve renk parlaklığı, bu da bazı renklerin daha az doygun veya doğru görünmesine neden olabilir. Bazı izleyiciler gökkuşağına diğerlerinden daha duyarlıdır ve bazı projektörler tasarımları sayesinde daha fazla gökkuşağı üretir. Neyse ki Optoma, BenQ ve ViewSonic gibi büyük DLP projektör markalarının mühendisleri gökkuşağını nasıl en aza indireceklerini buldular. Yine de, incelemelerimizde her zaman bu fenomeni rapor ediyoruz ve gökkuşağına duyarlıysanız veya olup olmadığınızı bilmiyorsanız, iade veya takas kabul edecek bir perakendeciden satın almanızı tavsiye ederiz.

LCD. LCD projektörler, pikselleri video sinyaliyle ayrı ayrı açılıp kapatılabilen yarı saydam sıvı kristal paneller aracılığıyla bir ışık kaynağını parlatarak daha parlak veya daha karanlık hale getirir. Belirtildiği gibi, kırmızı, yeşil ve mavi resim öğeleri için tipik olarak ayrı LCD görüntüleme çipleri kullanılır, bu nedenle bunlarla ilişkili "3LCD" markası kullanılır. Birkaç üretici iş, eğitim ve diğer ticari uygulamalar için 3LCD projektörler üretiyor, ancak Epson, ev sineması için LCD projektör satan tek büyük marka olmaya devam ediyor.


LCoS. LCoS veya silikon üzerinde sıvı kristal, LCD'nin bir çeşididir. Işığın doğrudan LCD panelden geçmesi yerine önden girer, bir reflektöre çarpar, dışarı fırlar ve mercek üzerinden ekrana yönlendirilir. LCoS, LCD'den daha pahalıdır ancak daha düşük doğal siyah seviyesi ve yüksek kontrast için değerli potansiyel dahil olmak üzere bazı temel faydalar sunar. LCD'de olduğu gibi, üç ayrı LCoS yongası kırmızı, yeşil ve mavi bileşenlere ayrılmıştır. Yalnızca iki üretici LCoS tabanlı ev sineması projektörleri üretiyor: D-ILA (Direct-Drive Image Light Amplifier) ​​teknolojisine sahip JVC ve SXRD (Silicon X-tal (kristal) Reflektif Ekranlı Sony).Notebook Servisi İletişim

Tüm Marka ve Model Notebooklarınızın Onarım, Parça Değişim işlemleri stoktan hızlıca teslim seçeneğiyle sunulmaktadır.