Free Web Templates Website Templates Website Design

Network (Ağ) KurulumuBta Bilgisayar tarafından firmanızın , evinizin, okulunuzun ağ yapısı çözümleri başarılı ve güvenilir şekilde kurulmaktadır. Network çözümlerimiz hazırlanırken önce bina projelendirmesi yapılır ve süreli kullanım için uzun ömürlü ağ yapısı oluşturulur. Ağ yapınız oluşturulurken kablolu ve kablosuz ekipmanların tercihi size bırakılır.

Uzak mesafeli ağ altyapısı oluşturulurken kablosuz teknoljiden yararlanılmaktadır. Burada önemli olan her cihazdan en yüksek verimi alabilmektedir. Bilinçsiz oluşturulan ağ sistemleri yüzünden genellikle benzer hatalar gözümüze çarpmaktadır. Keşif yaptığımız çoğu projede, kullanılan 10 switchden sadece 3 tanesi tüm yükü üstlenmiş veya kablosuz yönlendiriciler verimsiz noktalara yerleştirilmişlerdir. Bu tür durumların önüne geçmek için öncelikle altyapının projelendirmesine önem vermekteyiz. Dış etken ve kriterleri göz önüne alarak ağınızı en verimli şekilde kullanmanızı sağlamak 20 yıllık tecrübesi ile Bta Bilgisayar'ın hizmet anlayışı unsurlarından biridir.

Ağda Bulunan Kullanıcı Sayısı :
Çoğu zaman karşılaştığımız en büyük sorun , daha önceden kapasitenin yükselebileceğini hesaplanmadan yapılmış tesisatlardır. Bu tür durumlarda eski ağ altyapısı üstünde değişiklik yapmak hem zor hemde maliyetlidir. Bu yüzden Bta Bilgisayarolarak biz projelendirme yapılırken verilen kullanıcı sayısının her zaman %30-40 arası üstüne göre hesaplama yapmaktayız. Bunu böyle yapmamızın bir nedeni de kullanılan cihazların tam yük altında çalışmasını engellemek ve zamanla artacak olan kullanıcı sayısı karşısında uzun vadeli öçzüm sunabilmektir.

Ağ Mesafesi :
Ağ tasarımı ve uygulaması yapılırken , network cihazı ile ağın en uç noktasında bulunan erişimci arasındaki mesafeler hesaplanmalıdır. Buradan önemli olan konu kullanılacak olan kablo cihaz ve malzemenin kalitesinin yanısıra, bina içi veya dışındaki dış etkenlerinde malzemenin ömrüne olan etkisidir. Geçiş cihazları kullanılırken bina nem oranı, dış nem oranı, sıcaklık vb parametreler BTA Bilgisayar tarafından gözden geçirildikten sonra uygun cihazlar ile projelendirilir.

Veri Yoğunluğu : 
Ağda dolaşacak olan veri yoğunluğu genel olarak herkesin gözden kaçırdığı bir başka konudur. Ağınızda özellikle ana makine yazıcı vb paylaşım noktaları bulunuyorsa ve veriler buradan ortak kullanıma açıksa 10 MB lit veri iletim protokollü cihazlar ağ içerisinde zamanla can sıkmaya başlayacaktır. İç ağ veri aktarım hızını gerek görülen yerlerde en yüksekte tutmak gerekmektedir. Örneğin okulunuzun labaratuar kısmında öğrenciler hem dış ağa erişecekler hem de iç ağda öğretmen bilgisayarından veri çekecekler diye düşünürsek burada 1 GB lik ağ kartları ve switch kullanmak zorunluluktur.

Ağ Gruplarının Oluşturulması : 
Okullarımızdan gelen çağrılarda gördüğümüz kadarıyla bilinçsiz ve ehliyetsiz kişilerce hazırlanmış ağların durumunu görmekteyiz. Workgroup adı altında güvensiz hemde sorun çıkartan ağların kurulduğunu ve zamanla okul müdürlerimizin öğretmenlerimizin bu yükün altından çıkamadığını malesef gözlemliyoruz. Burada devreye Ağ gruplarının oluşturulması mantığını girmektedir. BTA Bilgisayar tarafından ağdaki kullanıcılar , yazıcılar, paylaşım klasörleri gruplandırılır ve böylece ağın tamamı aynı anda aynı gruptan değilde, farklı gruplardan çalışarak hız arttırılır hem de arızaların daha seyrek meydana gelmesi sağlanır.

Ağ Güvenliği : 
BTA Bilgisayar olarak kurduğumuz ağlarda maksimum güvenlik ve kontrol maddesini her zaman üst seviyede tutmuşuzdur. Kurum ve kuruluşlarda gerçekleştirilen ağlarda gerekli hak ve sınırlandırmaları yapmakta, daha sonra güvenlik derecelerini ayarlayabilmeleri açısından çalışanlara bilgi vermekteyiz. Ağ kaynaklarının en korkulan yanı dışardan erişimlerde ise gerekli firewall desteğini vermekte, ağ kullanıcısının bilinçsiz olarak verebileceği zararlarıda ön görerek, uygn altyapı projesini üretmekteyiz.

Yerel Alan Ağ Kurulumu Hizmet içeriği:
- Altyapı planlaması (kablo tipi, band genişliği, fiziksel ve mantıksal segmentasyon belirlenmesi, ağ cihazlarının--seçimi)
- Yapısal data kablolaması ve kanal döşenmesi
- Ağın tasarlanması (Dosya - dizin erişimleri ve kullanıcı grupların planlanması)
- Gerekli donanımın ve yazılımın temini ve kurulumu
- Ağ sunucu, istemci ve servislerinin kurulumu
- Performans testleri ve anahtar teslimi

Ağ Sunucu Kurulumu (Network Server) Hizmet içeriği:
- Merkez ağ (login) sunucusu kurulumu
- Dosya - dizin erişimi servisleri, ağ kaynakları ve ağ yazıcılarının kurulumu
- Kullanıcı - grup düzenlemeleri ve güvenlik ilişkilerinin yapılandırılması
- İstemci PC'lerde gerekebilecek konfigürasyonların yapılması

Ağ altyapısı, bilgisayarları birbirine bağlayan,
Kablolar
Kabinler
Paneller
Prizler
Kablo Kanalları
gibi pasif bileşenleri içerir.

Aktif Cihazlar Nelerdir?
Aktif Cihazlar, ağ altyapısı üzerinde iletişimi sağlayan elektronik cihazlardır.

Bu cihazlar,
Bilgisayarlar (sunucu, istemci vs.) ve bunlar üzerinde çalışan yazılımlar (e-posta sunucusu, web sunucu, dns sunucu vs.)
Hub / switch / router / firewall gibi ağ trafiğini yöneten cihazlar.
Print server gibi ağ üzerinde bir donanımı ya da hizmeti kullanıcılara ulaştıran cihazlar.
Kablosuz ağ cihazları.
gibi cihazlardır. Ağ üzerinde iletişim, yetkilendirme, paylaşım, güvenlik bu cihazlar ve üzerlerinde çalışan yazılımlar ile sağlanır.

Ağ yapısının projelendirilmesi :
Kablo kanallarının, prizlerin, ağ kablolarının (UTP, Fiber Optik vs.), elektrik altyapısının montajı
Ağ cihazlarının, kabinlerin, panellerin montajı,
Ağ cihazlarının kurulumu, ayarlanması, çalıştırılması,
Ağ sunucu işletim sitemleri kurulumu (Windows NT, Windows 2000, Windows 2003, Novell Netware Server gibi)
Ağ ve Internet hizmetlerinin kurulumu
Ağ ve Internet hizmetlerinin ayarlanması, düzenlenmesi (Kullanıcı yetkilendirme; dosya, yazıcı vs. kaynakların paylaştırılması vb. )

Ağ Sorun Giderme Hizmetleri Ağ yapısının yeniden projelendirilmesi, proje hatalarının tespiti :
Kablo kanallarının, prizlerin, ağ kablolarının (UTP, Fiber Optik vs.), elektrik altyapısının yenilenmesi
Ağda yavaşlık, bağlantı sorunları gibi sorunların çözülmesi
Ağ cihazlarının sorunlarının çözülmesi, ayarlanması, çalıştırılması
Ağ sunucu işletim sitemleri sorunlarının çözülmesi (Windows NT, Windows 2000, Windows 2003, Novell Netware Server gibi)
Ağ ve Internet hizmetlerinin sorunlarının çözülmesi (aktif directory, novell nds, dns, web server, exchange server, SQL server gibi)

Bilgisayar Servisi

Notebook Servisi

Printer (Yazıcı) Tamiri

Monitör Tamiri

Veri Kurtarma Hizmeti

Network (Ağ) Kurulumu

Kablosuz Internet Çözümleri

UPS - Güç KaynağıTamiri

Web Tasarımı Hizmeti

Elektronik

Bta Bilgisayar, Elektronik cihaz ve kartların onarımı konusunda geniş sektörel portföyüyle, Medikal cihazlardan, Gemi elektroniğine, hassas elektronik kart tamiri, projeksiyon cihazlarına kadar bir çok konuda hizmet vermektedir.

detaylı bilgi...
Notebook

Dizüstü bilgisayarlarınızın onarımlarını 20 yıllık tecrübesi ile gerçekleştiren BTA Notebook Servisi , kaliteli yedek parça, son teknoloji Onarım Malzemeleri ve uzman kadrosuyla 20 yıldır hizmetinizde olmaktan onur duyar.

detaylı bilgi...
Bilgisayar

En gelişmiş elektronik devrelerden biri olan Bilgisayar kartları ve diğer Bilgisayar aksesuarlarında da her zaman yardımcınız olan BTA Bilgisayar, veri kurtarma, yedekleme ve gelişmiş bilgisayar çözümleri ile hizmetinizde.

detaylı bilgi...